Melyik 2020 legbiztonságosabb webes böngészője?
Az elmúlt években egyre többet hallani az online biztonságról és az adatvédelemről.
A hackerek évről évre trükkösebben álcázzák támadásaikat és egyre inkább résen kell lennünk, ha hatékonyan szeretnénk védekezni ellenük.
Egy jó vírusirtó szoftver használata alapvető dolog. A biztonságos internethasználathoz nem árt azonban, ha a támadások ellen egy másodlagos védvonallal is felvértezzük magunk.
Egy megbízható böngésző például sok kellemetlenségtől kímélhet meg minket.
A kártevő oldalak felismerésével, vagy épp a megerősített adatvédelmi funkciókkal is segíthet abban, hogy elkerüljük a kellemetlen helyzeteket.
Ebben a cikkünkben megmutatjuk azt, 2020-ban melyek azok az alternatívák, melyek közül érdemes lehet választani.
Mozilla Firefox
A Mozilla Firefox az egyik leggyakrabban használt böngésző, melye világszerte milliók számítógépén és okos telefonján megtalálható.
Éppen ezért fejlesztői az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a felhasználók biztonságára.
Ezt a számos beállítási lehetőség mellett megannyi, opcionálisan telepíthető kiegészítő is igazolja, melyek nem csak a felhasználói élményt, de a kártevőkkel és adathalász kísérletekkel szembeni védettséget is képesek növelni.
A Firefox folyamatos frissítésein is jól látható, hogy a fejlesztők a maximális adatbiztonságra törekszenek, és nagy valószínűséggel szeretnék, ha a jövőben böngészőjüknek ezen a téren sikerülne lenyomnia a vetélytársakat.
Ez azonban a mezőnyt látva nem lesz egyszerű feladat.
Google Chrome
A Firefox egyik legnagyobb kihívója a tech-óriás által fejlesztett böngésző, a Google Chrome, melyet az idei statisztikák szerint már nem kevesebb, mint kétmilliárdan telepítettek.
Ilyen rengeteg ember pedig nyilván nem tévedhet. Vagy mégis?
Nos, a Google Chrome valóban a legbiztonságosabb böngészők egyike, folyamatos frissítéseinek köszönhetően pedig a Firefox-hoz hasonlóan a legtöbb fenyegetéssel szemben hatékonyan tartható naprakészen.
Adatbiztonság és kártevők elleni védelem szempontjából is a toppon van. Akad azonban a történetben némi hiba.
A Chrome használatával ugyanis automatikusan elfogadjuk a Google felhasználói feltételeit.
Ez pedig lehetővé teszi a böngésző számára, hogy a cég minden egyes kattintásunkat számontartsa, az így begyűjtött adatokat pedig felhasználja a hirdetések személyre szabása céljából.
Opera
Az Opera a beépített privát böngésző opció miatt népszerűHabár a két vetélytársnál jóval kevesebb számítógépen és okos eszközön található meg, mégsem szabad elmennünk szó nélkül az Opera mellett.
Már csak azért sem, mert talán az egyetlen böngésző, ami biztonsági beállításai mellett ingyenesVPN-szolgáltatást is kínál.
Hogy hogyan is működik pontosan a VPN, azzal talán a jövőben bővebben is foglalkozunk majd.
Egyelőre legyen elég annyi, hogy használatával biztosítható az anonim és biztonságos böngészés, ami sokak számára netezés során a legnagyobb prioritás.
Microsoft Edge
Korábban sok aktív internet-felhasználót még az Internet Explorer nevének említésével is ki lehetett kergetni a világból.
Nem véletlenül, hiszen a Microsoft alap böngészőjét a fentebb már említett alternatívák mind sebesség, mind biztonság terén fényévekre lekörözték.
A Windows 10 alap böngészőjeként debütált Edge azonban össze sem hasonlítható korábbi felmenőjével.
A Microsoft Edgeképes hatékonyan azonosítani a kártevő weboldalakat és az adathalász kísérleteket, ezek mellett pedig (a Google Chrome-mal ellentétben) netes lábnyomunkat sem követi és használja fel a hirdetések perszonalizálására.
Automatikus frissítései a többi alternatívához hasonlóan pedig garantálják azt, hogy mindig naprakész legyen.
Ezáltal meglepő módón napjaink egyik legbiztonságosabb böngészője.
Ezzel azonban még korántsem értünk a lista végére.
Cikkünk második részében folytatjuk, ahol további négy, biztonságosan használható webes böngészővel ismerkedhettek meg.
Pihenj egyet és görgess tovább!
Az első részben négy olyan böngésző alternatíváról olvashattatok, melyeket világszerte milliók használnak és a hazai felhasználók körében is kiemelkedően nagy népszerűségnek örvendenek.
Ebben a részben hoztunk néhány olyan lehetőséget, amit kevesebben használnak ugyan, azonban ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy tudásban és biztonságban alulmaradnának. Sőt!
Safari
A Safari az Apple saját fejlesztésű böngészője, melyet az iPhone és Mac fanatikusoknak már nyilván nem kell bemutatnunk.
Ez a böngésző ugyanis az összes, iOs operációs rendszerrel futó gépen, tableten és okostelefoon is megtalálható.
Nem csak a natív Apple felhasználóknak érdemes azonban egy próbát tenniük vele, hiszen a Safari több, hasznos biztonsági funkcióval is rendelkezik, melyek más böngészőknél kevésbé jellemzőek.
Az intelligens követésblokkolás például egy kiváló lehetőség, mely nem csak a kéretlen reklámokat ismeri fel.
Azt is megakadályozza, hogy a cégek úgynevezett trackerek segítségével tartósan megfigyeljék a felhasználókat és adataikat felhasználják a hirdetések pozicionálására.
A privát böngészési funkció pedig teljes mértékben megakadályozza a böngészési adatok tárolását.
A kártékony weboldalakra figyelmeztető értesítések segítenek abban is, hogy a potenciálisan veszélyes vagy fertőzött webhelyeket időben észrevegyük és messzire elkerüljük őket.
Vivaldi
A Vivaldi egy relatíve új böngésző, melynek neve sokak számára talán kevésbé cseng ismerősen, mint az eddig tárgyalt alternatívák.
Azonban itt is egy nagyon stabil, maximális biztonságra törekvő megoldásról beszélünk, mely beépített reklámblokkolóval, követés elleni védelemmel és egyéb hasznos funkciókkal is igyekszik a felhasználók igényeit kielégítve az élre törni.
Nem véletlenül, hiszen a Vivaldi az Opera korábbi vezérigazgatója, Jon von Tetzchner nevéhez fűződik.
A kiemelkedő biztonság mellett pedig a részletes testreszabhatósággal is igyekszik megkülönböztetni magát a piacon vetélytársaitól.
Rengeteg hasznos funkció mellett, ha szeretnénk, az URL sáv bal oldalán megjelenő pajzs ikonra kattintva még azt is szabályozhatjuk, hogy a böngésző milyen mértékben szűrje ki az általa károsnak ítélt hirdetéseket és a tevékenységünket követő trackereket.
Brave
A Brave szintén egy olyan alternatíva, mely a felhasználói adatvédelemre összpontosít.
Segítségével egyaránt blokkolhatjuk a trackereket, káros parancsfájlokat és hirdetéseket. Ráadásul mindezt automatikusan.
Ez meglehetősen nagy újítás azokkal a korábban bemutatott lehetőségekkel szemben, ahol a reklámblokkoló csak külön kiegészítőként telepíthető, vagy ha beépített, használatát engedélyeznünk kell a böngészés előtt.
A Brave fejlesztői tudják, mitől döglik a légy, és már a kezdetekkor megszabadítanak minket a zavaró reklámoktól.
A maximális biztonság érdekében pedig a hirdetések és a nyomkövetők pontos számát tartalmazó biztonsági statisztikát is lekérhetünk.
De melyiket szeressem?
Mivel az adatbiztonság egyre fontosabb kérdés az informatikán belül, ezért érdemes jól megválasztanod az általad használt böngészőt.
Mindenképp olyat ajánlunk, mely biztosítja az anonim böngészés lehetőségét és megakadályozza azt, hogy a cégek túlzottan sok személyes adatodhoz férjenek hozzá.
A kétrészes cikkben bemutatott alternatívák mindegyike garantálja a biztonságos szörfözést az interneten, és hogy melyiket választod, az leginkább személyes preferenciáidtól függ.
És attól, hogy a káros tartalmak mellett milyen szinten fontos számodra a személyre szabott hirdetések és a böngészést megszakító, nem kívánt reklámok kiszűrése.