Hoztunk 3 hasznos tippet, ha WordPress weboldalt üzemeltetsz
Ha saját weboldalt szeretnél, az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb megoldást a WordPress CMS rendszere jelenti.
Segítségével akár programozói tudás nélkül is látványos és jól működő honlapot építhetsz. Ez főként az egyszerű kezelőfelületnek és a rengeteg, ingyenesen letölthető kiegészítőnek köszönhető.
Akad néhány részlet azonban, melyet nem árt tudnod, mielőtt belevágnál saját honlapod megtervezésébe. Abban az esetben legalábbis, ha nem szeretnél az egyre gyakoribb hackertámadások középpontjába kerülni.
Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttünk 3 olyan kockázati tényezőt, melyeket, ha szem előtt tartasz, nem kell amiatt aggódnod, hogy a kiberbűnözők kárt tehetnének saját, WordPress alapú honlapodban.
Fokozottan figyelj a bejelentkező oldal védelmére!
Ahhoz, hogy valaki elérje WordPress weboldalad bejelentkezési felületét, nem kell hackernek lennie.
Elég, ha beírja a böngészőbe az oldalad.hu/wp-login.php URL-t, és már ott is találja magát a lapon, ahol felhasználónevének és jelszavának megadásával beléphet az admin felületre.
Nem véletlen, hogy rengeteg hacker próbálkozik ezen a felületén betörni a védtelen WordPress oldalakra, és sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy sok esetben sikerrel is járnak.
Ennek oka, hogy rengeteg felhasználó nem fektet energiát abba, hogy megbízható bejelentkezési adatokat használjon.
Bármilyen meglepő is lehet, saját oldaluk létrehozása során nem változtatják meg a felhasználónevet és megmaradnak a jól beváltnak gondolt „admin” kifejezésnél.
A problémát pedig tovább fokozza az, hogy emellett az egyszerűség kedvéért rendkívül könnyen megfejthető jelszót választanak.
Abban az esetben, ha szeretnéd elkerülni, hogy a hackerek bejelentkező oldaladon keresztül bejuthassanak honlapod felhasználói felületére, fontos, hogy minél biztonságosabb felhasználónév és jelszó párost alkalmazz.
A legjobb, ha ezek annyira bonyolultak, hogy te sem tudod fejből visszamondani őket. A megőrzésre külön dokumentumot vagy akár jelszókezelő alkalmazást is használhatsz. Ilyen például a 1password.
Ügyelj a rendszeres frissítésre
Maga a WordPress, valamint a rendszeren belül alkalmazható pluginek és egyéb kiegészítők gyakran frissülnek, melynek legfőbb oka az új funkciók bevezetése mellett a biztonsági rések kiküszöbölése.
Nem véletlenül, hiszen a WordPress a világ egyik legkedveltebb CMS rendszere, melyet világszerte felhasználók milliói használnak saját honlapjuk létrehozására és üzemeltetésére.
Ez a népszerűség pedig együtt jár azzal, hogy a becsületes felhasználók mellett a hackerek is meglehetősen érdeklődnek iránta.
Éppen ezért az elavult verziók használata magával hozhatja azt is, hogy honlapod a kiberbűnözők látómezejébe kerül.
Hiszen az újabb verziókban már betömésre került biztonsági rések szinte mágnesként vonzzák azokat, akik szeretnék feltörni és saját céljaikra használni weboldalad.
Fontos tehát, hogy a frissítéseket ne söpörd a szőnyeg alá, és amilyen hamar csak lehet, update-eld a rendszered (és pluginjeidet is) a korábbi, elavult verziók használata helyett.
A frissítések mellett az oldalad gyorsaságával is érdemes foglalkoznod, de erre már egy korábbi cikkünkben részletesen kitértünk.
Csak megbízható forrásból építkezz!
A WordPress messze földön híres magasfokú személyre szabhatóságáról, melyet a nyílt forráskódnak és az eköré épülő, lelkes fejlesztői közösségnek köszönhet.
Áldásos munkájuknak köszönhetően sablonok és kiegészítők százezreit érheted el, melyek segítségével tetszésed szerint alakíthatod saját honlapod kinézetét és funkcionalitását.
Nem szabad azonban megfeledkezned arról, hogy nem feltétlenül jóindulatú minden fejlesztő. Így könnyen megeshet, hogy egy külső forrásból származó plugin vagy sablon káros kódokat tartalmaz.
Ez azzal járhat, hogy oldaladon nem kívánt hirdetések, vírusok vagy épp adathalász alkalmazások jelennek meg.
Rosszabb esetben pedig a hackerek átvehetik az irányítást a teljes honlap felett is.
Éppen ezért fontos, hogy WordPress oldaladra kizárólag olyan kiegészítőket és témákat telepíts, melyek megbízható, ellenőrzött forrásból származnak.
Legfőképp a torrentet hanyagold, hiszen a hackerek sokszor a fizetős témák módosított, ingyenesen elérhetővé tett kalózverzióival próbálnak meg beférkőzni oldaladra!