Erre lesz szükséged egy jól működő webáruház beindításához
Napjainkban az online vásárlás már legalább akkora népszerűségnek örvend, mint a hagyományos boltok látogatása. Nem véletlen tehát, hogy egyre több üzlet szeretné megvetni a lábát a virtuális térben, és vágna bele webáruház üzemeltetésébe.
Két olyan, fontos dolog is akad azonban, melyre mindenképp oda kell figyelnünk, mielőtt nekikezdenénk saját online boltunk kivitelezésének.
Ezek a működéshez szükséges jogi, valamint a technikai feltételek. És természetesen a járulékos költségekről sem szabad megfeledkeznünk.
Engedélyek, jogi feltételek a webáruházhoz
Habár egy webáruház üzemeltetéséhez nincs szükség külön működési engedélyre, akad néhány jogi követelmény, melyeknek az indulás előtt meg kell felelned.
Először is fontos, hogy a kereskedelmi tevékenységet be kell jelentened a területileg illetékes jegyzőnél. Ennek módja településenként eltérő lehet, azonban az esetek többségében egy egyszerű nyomtatvány benyújtásával megoldható.

Az üzemeltetéshez szükséges engedélyt azonban csak akkor kaphatod meg, ha adózásra alkalmas gazdasági formával rendelkezel, azaz saját céged van, vagy egyéni vállalkozóként tevékenykedsz.
Tevékenységi köreid közt pedig mindenképp szerepelnie kell annak a tevékenységnek, mely lehetővé teszi az általad online árusítani kívánt termékek forgalmazását.
Speciális termék esetén az értékesítéshez külön szakhatósági engedély beszerzése is szükséges.
A saját webáruházad elindításához szükséges jogi feltételekkel ide kattintva bővebben is megismerkedhetsz.
Domain és megfelelő tárhely
A tárhely a legfontosabb dolog, melyre egy webáruház felépítése során oda kell figyelni. Először is fontos, hogy megfelelő méretű legyen, és a gigabájtok adta korlátozások ne akadályozzák a termékskála folyamatos bővülését.
Fontos továbbá, hogy gyors és megbízható legyen, és abban az esetben is megfelelően működjön, ha egyszerre sok vásárló rohamozná meg az oldalt visszautasíthatatlan ajánlataidra vadászva.

A gyorsaság nem csak a vevők bizalmának elnyerése miatt lényeges, de keresőoptimalizálási szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír.
A nagy keresőmotorok ugyanis igazoltan az olyan oldalakat részesítik előnyben találati listájukon, melyek betöltési sebessége nem haladja meg a három másodpercet.
Az online bolt üzemeltetéséhez természetesen egy saját domain névre is szükség lesz, melyet általában a tárhely-szolgáltatón keresztül is igényelhetünk. A tökéletes domain kiválasztásának folyamatával korábban ebben a cikkben már foglalkoztunk.
SSL tanúsítvány
A GDPR törvények bevezetése óta kiemelt jelentőséggel bír a felhasználók adatainak biztonsága. A törvények pedig kiemelten vonatkoznak az olyan weboldalkra, ahol olyan, kényes információk cserélnek gazdát, mint például a bankkártya-adatok.
Az SSL (Secure Socket Layer) tanúsítvány a szerverünk és a kliens, azaz a honlap látogatója közti biztonságos, titkosított csatorna kialakítására szolgáló protokoll.
SSL által létrehozott, titkosított csatornára azért van szükségünk, hogy megóvjuk a kiszivárgástól az olyan kényes információkat, mint a felhasználóink belépési adatai vagy vásárlóink bankszámlaszáma.
Webáruház ma már nem létezhet SSL tanúsítvány nélkül. Megléte egyrészt a vásárlók bizalmának megszerzése érdekében fontos másrészt pedig hiánya igen komoly büntetést vonhat maga után az adatvédelmi törvények megsértése miatt.
Folyamatos felügyelet és karbantartás
Az elmúlt időszakban a webshopok forgalma igencsak megnövekedett. Ahhoz, hogy saját webáruházad tartani tudja az iramot a megrendelésekkel, fontos, hogy szakértő kezekben legyen.
Az esetleges leállások elkerülése érdekében folyamatosan friss és naprakész legyen, és 0-24 órás támogatásban részesüljön.

Abban az esetben, ha a weboldal tervezésére és hosztolására is profi, szakmai csapatot választunk, sem a külsőt, sem pedig a belsőt illető karbantartás miatt nem kell aggódnunk.
Nem szabad megfeledkezni természetesen a megfelelő minőségű ügyfélszolgálatról sem.
Annak érdekében, hogy vásárlóid elégedettek legyenek, fontos, hogy a termékekkel kapcsolatos kérdésekre, esetleges panaszokra a lehető leghamarabb választ kapjanak, és minél gyorsabban megoldódjon a problémájuk.
Milyen költségekkel jár a saját webáruház elindítása?
Egy online bolt elindítása alapvetően egyszerűbb feladat, mint egy fizikai üzleté.
Kevesebb vesződség van vele és még az üzlethelyiség bérlésével sem kell foglalkoznunk. mielőtt belevágnánk azonban a megvalósításban, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy egy webshop elindításának is megvannak a maga költségei.
Először is el kell döntenünk, milyen fajta webáruházat szeretnénk üzemeltetni.
A bérelhető és a saját fejlesztésű opció közül egyaránt választhatunk, és természetesen mindkettőnek megvannak a maguk előnyei.
A bérelhető webáruház esetében nincs szükségünk arra, hogy fejlesztésre költsünk, hiszen egy már kulcsra kész rendszert kapunk, melyet bizonyos keretek közt saját márkánk megjelenéséhez alakíthatunk.
Ez egy lényegesen kényelmesebb és olcsóbb lehetőség, azonban ebben az esetben jóval kevesebb a mozgásterünk is.

Az előre programozott internetes üzlet nehezebben bővíthető, kevésbé szabható egyedi igényeinkre, mintha a saját fejlesztésű webáruházat választanánk.
Ami természetesen drágább megoldás, hiszen a programozók és grafikusok díjára, valamint a hosztingra egyaránt gondolnunk kell.
Azonban tény, hogy egy egyedi webáruház jóval több lehetőséget rejt magában, és a legapróbb igényeinket is képes kielégíteni és teljesen saját brandünk arculatához igazítható.
Abban az esetben, ha maga a felület már megvan, gondolnunk kell az ezután következő, járulékos költségekre is.
Ilyen a karbantartás és az ügyfélszolgálat fenntartásának díja, vagy épp a termékfotók, a termékleírások és egyéb tartalmak elkészítésének költsége is.
Utóbbiakat természetesen házon belül is elkészíthetjük, azonban marketingszempontból akkor járunk a legjobban, ha profikra bízzuk a feladatot.
A jó minőségű termékfotók és leírások ugyanis segítenek abban, hogy elnyerjük potenciális vásárlóink bizalmát.
Arról nem is beszélve, hogy a tudatosan megírt szöveges tartalom a keresőoptimalizálásban is hatalmas segítségünkre lesz.
Végül, de nem utolsó sorban számolnunk kell a tranzakciós díjakkal is.
Egy webáruház ugyanis akkor működhet igazán jól, ha a vásárlóknak lehetőségük van az azonnali, bankkártyás fizetésre.
Ahhoz pedig, hogy ez megoldható legyen, az általunk választott pénzintézettel (legyen szó akár bankról, akár olyan online megoldásról, mint a PayPal) 1,5-2,5% tranzakciós díjjal és egyszeri 30-50.000 Ft-os szerződéskötési díjjal (szolgáltatófüggő) is számolnunk kell.
Megéri-e webshopot indítanom?
Összességében elmondható, hogy habár a saját internetes bolt elindítása nem olcsó és első körben körülményesnek tűnhet, mindenképp érdemes lehet belevágni egy ilyen üzletbe, hiszen termékeink és szolgáltatásaink minőségétől függően hamar visszahozhatja a befektetett összeget.
Különösen ezekben az időkben, mikor az üzletekben történő vásárlás némileg kezd háttérbe szorulni és saját biztonsága érdekében rengeteg felhasználó választja az online alternatívát a bevásárlás lerendezésére.