Kibertámadást kapott a FireEye
A közelmúltban kapott szárnyra a hír, mely szerint az Egyesült Államok egyik jól ismert internetbiztonsági cégének, a FireEye-nak a szervereit kibertámadás érte.
A hír sokakat hidegzuhanyként ért, hiszen a FireEye az amerikai Szilícium-völgy egyik legnagyobb és legbefolyásosabb biztonsági cége, akik kormányzati szervek és világszerte ismert nagyvállalatok kiberbiztonságáért egyaránt felelősek.
A szövetségi nyomozók az orosz hírszerzés embereit gyanítják a háttérben, ami ha igaz, igen komoly problémákat vet fel és nemzetközi szinten rendkívül komoly fenyegetést jelenthet.
Nem csak a kormányok és a mammutcégek, de a hétköznapi felhasználók számára is.
Komoly gyengepontra tapintottak a kiberbűnözők
A FireEye szóvivői szerint a közelmúltban történt támadás egy meglehetősen jól átgondolt és gondosan megtervezett akció volt, mely mögött nagy valószínűséggel orosz hackerek állhatnak.
A kiberbűnözők a biztonsági cég különleges eszközeinek, az úgynevezett „Red Team Tools”-nak a megszerzésére koncentráltak, ami a komoly hidegzuhanyként érte a céget.

Ez az az eszköz, mely amellett, hogy segít a nagy cégek biztonsági rendszereinek folyamatos monitorozásában, lehetővé teszi a FireEye számára bizonyos kártevők lemásolását is.
Mindezt annak érdekében, hogy a szakemberek könnyebben tudják megérteni annak működését és hatékonyabban legyenek képesek fellépni ellene.
Abban az esetben tehát, ha ez Red Team Tools rossz kezekbe kerül, lehetővé teszi a kiberbűnözők számára, hogy új, a korábbinál jóval hatékonyabb vírusokat hozzanak létre.
Ezáltal pedig világszerte felhasználók százezreinek féltve őrzött adataihoz férhessenek hozzá.
Sőt, jelen esetben nagy valószínűséggel a támadást ennél is komolyabb céllal indították a biztonsági cég ellen.
Több mint egyszerű hackertámadás?
A szövetségi nyomozók álláspontja szerint nagy a támadás idejét, helyét és természetét tekintve nagy az esélye annak, hogy az akció mögött nem egyszerű kiberbűnözők, hanem az orosz hírszerzés emberei állhatnak.
Azok a hackerek, akiknek már több komoly, a Fehér Ház és a Külügyminisztérium ellen intézett kibertámadás is a számlájára írható.

Ami a legaggasztóbb azonban a dologban az az, hogy amíg a kiberbűnözők nem lépnek újból akcióba, addig fogalmunk sincs, mire használhatják a FireEye-től meszerzett eszközöket.
De nagy a valószínűsége annak, hogy a Red Team Tools birtokában akár teljes rendszerek felett is könnyedén átvehetik az irányítást.
Senki sincs biztonságban?
A támadás legfőbb hozadéka jelenleg az a kérdés: ha a hackerek képesek voltak kijátszani a világ egyik legnagyobb biztonsági cégét és túljutottak a védvonalon, akkor hogyan érezhetik magukat biztonságban a hétköznapi felhasználók?
Ez a bizonytalanság pedig többek közt a befektetőkben is megingatta a cégbe vetett hitet.
A FireEye részvények a támadás kitudódása óta nem kevesebb, mint 13 százalékot zuhantak a tőzsdén.