Miért jó a felhőalapú szolgáltatások használata?
A felhőalapú szolgáltatások lassan egy évtizede képzik szerves részét a számítástechnikának. Használatuk nem csak magánszemélyek, de cégek körében is egyre inkább gyakorinak számít, sokan azonban ettől függetlenül is idegenkednek ettől a megoldástól.
Mi lehet az ellenszenv oka, és miért érdemes a hiedelmekkel ellentétben mégis a felhőalapú szolgáltatások használata mellett döntenünk, ha adataink biztonságos tárolásáról van szó? Az alábbi bejegyzésből most többek közt ez is kiderül, de kezdjük talán a legelején!
Mi is az a felhőalapú szolgáltatás?
Ahhoz, hogy megértsük a felhőalapú számítástechnikát, nincs másra szükségünk, mint egy rendkívül egyszerű, két végpontból és egy közvetítő közegből felépülő kommunikációs modell elképzelésére. A modell egyik pontján a szolgáltató áll, a másikon a felhasználó, maga a csatorna pedig nem más, mint a virtuális tér, melyben az adatok vándorolnak.
A szolgáltató a háttérben működő fizikai eszközök segítségével biztosítja a felhasználó számára azt, hogy ezen a virtuális téren keresztül hozzáférhessen olyan, különböző számítástechnikai szolgáltatásokhoz, mint az adattárolás, vagy épp az adatbátis-, vagy a hálózatkezelés.

A felhőalapú szolgáltatásoknak köszönhetően nekünk, felhasználóknak tehát már nincs szükségünk arra, hogy adatainkat egy külön erre a célra fenntartott, fizikai eszközön, saját merevlemezen vagy dedikált szerveren tároljuk. A felhő-technológia esetében minden szükséges információt egy, a szolgáltató által biztosított eszköz kezel, melyet rendkívül könnyedén, néhány kattintás segítségével érhetünk el a virtuális téren keresztül. Ez lehet akár zárt, helyi hálózat, vagy maga a nyitott internet is. És hogy miért jó ez nekünk pontosan?
A technológia legnagyobb előnye egyértelműen a helyfüggetlenség, a rugalmasság, valamint a méretgazdaságosság. Adatainkat bárhonnan elérhetjük, több gépen is dolgozhatunk velük egyszerre, mindezt pedig tehetjük úgy, hogy nem kell aggódnunk fájlméretek, vagy a folyamatosan növekvő adatforgalom miatt.
Sokakat azonban ennek ellenére is nehéz rávenni az új, innovatív és költséghatékony technológia alkalmazására. Hogy miért lehetséges ez?
Biztonságos, mégis könnyen elérhető adattárolási forma
Nem csak a magánszemélyek, de a cégek egy része is idegenkedik a felhőalapú szolgáltatások használatától, mondván kevésbé érzik biztonságban adataikat a virtuális térben, mint saját fizikai szervereiken, merevlemezeiken tárolva. Az igazság azonban az, hogy semmivel sem fenyegeti őket komolyabb veszély, mint bármi, ami a fizikai adattárolás során is lehetséges. Sőt!
Mivel a felhőalapú szolgáltatásoknak több fajtája létezik, így a nyilvános felhők mellett olyan magán, illetve hibrid megoldásokról is beszélhetünk, melyek sok esetben komolyabb védettséget biztosítanak adatainknak, mintha fizikai adathordozókon, saját szervereken tárolnánk őket. A legtöbb szolgáltató komoly figyelmet fordít a biztonságra, és az általános intézkedések mellett akár megerősített védelmet, a támadásokkal szembeni komoly felkészültséget is igényelhetünk azelőtt, hogy igénybe vennénk egy adott, felhőalapú szolgáltatást.
Miért érdemes felhő alapú szolgáltatásokat használni?
A felhőalapú szolgáltatások legnagyobb előnye nem másban, mint a mobilitásban rejlik. Mivel adatainkat nem egy fizikai szerveren tároljuk, így gyakorlatilag néhány kattintás után bárhonnan elérhetjük őket, ami nem csak saját kényelmünk szempontjából lényeges, de nagyban megkönnyíti a cégen belüli, közös munkát is.
Az egyszerűség mellett sokak, főként cégek számára döntő szempontot jelenthet a felhőalapú tárhelyek méretezhetősége. Egy nagyobb cég esetében a hirtelen megnövekedő forgalom sok esetben nagyobb erőforrásokat is kíván, akár a sávszélesség, akár a tárolókapacitás területét tekintjük. A felhőalapú tárhelyek a fizikai, dedikált szerverekkel szemben képesek a dinamikus növekedésre, a szükséges erőforrások megfelelő időben történő azonnali biztosítására. Ezáltal is garantálva a termelékenység kiesésével járó profitcsökkenés minimalizálását.